DepremRiskim Mobil Uygulaması Nedir?

DepremRiskim Mobil Uygulaması, binanın zarar görebilirliğine ilişkin bir tahmin raporu oluşturulabilmesi için geliştirilmiş, bir deprem hasar tahmin uygulamasıdır.

Analizi yapılacak bina koordinat bilgisi haritadan seçilerek ya da GPS konum bilgisi kullanılarak binanın konumu belirlenir. Binaya ait adres bilgileri, fotoğraflar, yapım yılı bilgisi ile FEMA (FEDERAL ACİL DURUM YÖNETİM KURUMU) -154 standartlarına göre hazırlanmış görsellerden bina tipi ve varsa düşey veya plan düzensizliği bilgileri seçilir.

FEMA-154 Standartlarında belirtilen Sismik Bölge Derecelerinden Düşük, Orta, Orta-Yüksek, Yüksek, Çok Yüksek değerlerine göre skor hesabı yapılması sonucunda bu binaya ait bir hasar tahmin raporu oluşturulmaktadır.

Oluşturulan rapor tamamen kullanıcının sunmuş olduğu bilgiler doğrultusunda hazırlanacak olup, hızlı bir ön değerlendirme niteliğindedir. Binanın gerçek deprem dayanıklılığı ancak uzmanların yapacağı detaylı analiz ve incelemelerle ortaya koyulabilir. Bu nedenle uygulama tarafından üretilen rapor resmi işlemlerde kullanılmamaktadır. Bu uygulama standart binalar içindir.

Deprem Riskim Uygulamasını Hemen İndirin

  AppStore   Google Play

  Huawei AppGallery